Ekran wczytywania
Orlando czeka na Galaxy Team

Już za kilka dni rozpocznie się najważniejsze dla świata cheerleadingu wydarzenie – World Cheerleading Championships 2018, organizowane przez International Cheer Union! Polskę będzie reprezentował Galaxy Team z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni.

Przypomnijmy. 19-osobowa drużyna z Gdyni zwyciężyła w ubiegłorocznych polskich kwalifikacjach do Mistrzostw Świata w Orlando i będzie jedyną z naszego kraju, reprezentującą biało-czerwone barwy. To nie pierwszy jej sukces, bo na koncie ma m.in. wicemistrzostwo Europy w 2014 r. wywalczone w Manchesterze.


Galaxy Team zaprezentuje w Orlando nowy, specjalnie na te mistrzostwa przygotowany program

Cheerleaderki same zbierały fundusze

Nie dość, że zawodniczki musiały wygrać trudne kwalifikacje, to ich wyjazd stał pod znakiem zapytania z powodów finansowych. Koszt wyjazdu jednej osoby to ponad 5 tys. zł, musiała więc znaleźć się niebagatelna kwota, by ten doszedł do skutku. Dzięki pomocy Młodzieżowego Domu Kultury oraz władzom miasta Gdynia, które przyznały m.in. po 500 zł dla każdej z dziewcząt, rodzicom, sponsorom i zaangażowaniu samych cheerleaderek udało się zebrać potrzebne fundusze.

- Nie chciałyśmy, by powtórzyła się sytuacja sprzed roku, kiedy z powodów finansowych nie udało się wyjechać na Mistrzostwa Świata w kategorii paracheer. Tym razem same dziewczęta przygotowały płatne eventy, zbierały pieniądze do puszek, zarabiały w każdy możliwy sposób
– mówi Anna Kwitniewska, trenerka Galaxy Team, a także gimnastyczka artystyczna, olimpijka z Atlanty, wielokrotna mistrzyni Polski oraz uczestniczka mistrzostw Europy i świata.

Choć przeciwności losu nie brakowało, to wszystkie udało się pokonać i Orlando stanie się faktem. 26 kwietnia zespół wystąpi przed światową publicznością w konkurencji freestyle pom senior, jako drużyna oraz duet.

Cel: dać z siebie wszystko

O to, na jakim etapie na kilka dni przed mistrzostwami są przygotowania oraz jakie są oczekiwania z nimi związane, zapytaliśmy trenerkę gdynianek.

- Dziewczęta już osiągnęły olbrzymi sukces. Proszę zauważyć, że to nie jest żadna szkoła cheerleadingu czy klub sportowy, tylko Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie treningi są dwa razy w tygodniu, czyli w sumie ponad 4 godziny. Zawsze mamy zajęcia z baletu, siłowe, wytrzymałościowe, a także akrobatykę. Przed samym wyjazdem treningi stały się bardziej intensywne, a zawodniczki same organizują dodatkowe zajęcia
– mówi trenerka.

Emocji przed wyjazdem do Orlando nie brakuje. Gdynianki mają wykonać plan i dać z siebie wszystko.

- W drużynie mamy bardziej i mniej doświadczone zawodniczki. Stany Zjednoczone są kolebką cheerleadingu, więc sam wyjazd właśnie tam jest dla zawodniczek ogromnym przeżyciem. To dla nich spełnienie marzeń –
zauważa A. Kwitniewska.

Trzymamy kciuki za występy naszych zawodniczek w Orlando i już dziś zapraszamy na kolejne ważne wydarzenie - IV Mistrzostwa Polski Cheerleaders, które odbędą się 12-13 maja w hali MOSiR w Ostrowi Mazowieckiej. Ich głównym organizatorem jest Polski Związek Sportowy Cheerleadingu.

Zakończenie tekstu

WSPÓŁPRACUJEMY Z