Projekt pn. 'Wsparcie rozwoju pracowników sportowego cheerleadingu w Polsce'
relacja po projekcie 2024: https://youtu.be/hCgUDLSbf10
Polski Związek Sportowy Cheerleadingu od 1 grudnia 2023 r. do 31 maja 2025 r. realizował projekt „Wsparcie rozwoju pracowników sportowego cheerleadingu w Polsce” w ramach programu Erasmus+ Działania KA1 Sport.
Projekt realizowany był we współpracy z Swedish Cheerleading Federation oraz Austrian Cheerleading And Cheerdance Federation.
W ramach projektu zrealizowane zostały wszystkie zaplanowane działania:
1. Obserwacja pracy i przyglądanie się działalności dydaktycznej.
W organizacjach przyjmujących w Szwecji i Austrii po dwóch przedstawicieli związku odpowiedzialnych za zarządzanie i organizację pracy związku spędziło w każdej organizacji po 3 dni i obserwowali pracę osób adekwatnie zajmujących podobne stanowiska w organizacjach.
2. Prowadzenie praktyki trenerskiej i szkoleń.
W ramach tego działania związek wysłał trzech trenerów do Szwecji i trzech trenerów do Austrii, mówiących w języku angielskim. Każdy z uczestników spędził w danym kraju po 15 dni, prowadząc praktykę trenerską lub szkolenia w organizacji przyjmującej oraz jednocześnie przyglądając się pracy trenerów w tych organizacjach.
3. Wizyty przygotowawcze w organizacjach przyjmujących.
W ramach tego działania z wykorzystaniem platformy cyfrowej kadra zarządzająca zorganizowała spotkanie z organizacjami przyjmującymi ze Szwecji i Austrii. Celem było wsparcie mobilności pracowników przez przygotowanie ustaleń administracyjnych, zbudowanie zaufania z organizacjami uczestniczącymi oraz stworzenie solidnych partnerstw między zaangażowanymi organizacjami i osobami.
Cele, które związek osiągnął:
1. Zdobycie nowych umiejętności i wiedzy przez personel sportowy.
2. Zdobycie wiedzy dotyczącej dobrego zarządzania i organizacji w związku.
3. Promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, popularyzacja zasad rywalizacji fair play oraz zapobiegania dopingu.
4. Rozwój europejskiego wymiaru sportu i współpracy międzynarodowej.
Osiągnięcia w ramach powyższych celów:
1. Personel sportowy zdobył nowe umiejętności i wiedzę - poprzez uczestnictwo we wzajemnym prowadzeniu szkoleń i treningów w organizacji przyjmującej.
2. Kadra zarządzająca zdobyła wiedzę dotyczącą dobrego zarządzania i organizacji w związku - poprzez uczestnictwo w obserwacji pracy w organizacjach przyjmujących.
3. Została wypromowana aktywność fizyczna, zdrowy styl życia, popularyzacja zasad rywalizacji fair play oraz zapobiegania dopingu - poprzez przekazanie wiedzy uczestnikom mobilności podczas spotkań przygotowujących, dzięki praktyce w organizacjach przyjmujących, a także poprzez wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas treningów i szkoleń prowadzonych w Polsce.
4. Nastąpił rozwój europejskiego wymiaru sportu i współpracy międzynarodowej - poprzez podniesienie poziomu wiedzy personelu sportowego oraz przedstawicieli zarządu związku podczas mobilności, w zakresie kompetencji społecznych i międzykulturowych. Nawiązana współpraca wpłynęła na promowanie wartości europejskich w sporcie i poprzez sport.
Wszystkie działania zostały zrealizowane, założone cele osiągnięte. Projekt poszerzył horyzont pozytywnego patrzenia na sportowy cheerleading przez trenerów z polskiego, szwedzkiego i austriackiego związku. Przyczynił się również do nawiązania długotrwałej współpracy, która doprowadziła do przygotowania i złożenia kolejnego, ale tym razem partnerskiego wniosku ze szwedzkim związkiem.
Dodatkowo kilkoro trenerów z polskich klubów, którym nie udało się zakwalifikować do projektu w przeprowadzonej rekrutacji, zafascynowani możliwością wyjazdu zgodnie z planem zadań przygotowanym przez organizację wysyłającą i przyjmującą, zdecydowali się skorzystać z tej możliwości z własnych środków.
W związku z sukcesem zrealizowanego projektu oraz w odpowiedzi na prośby polskich trenerów, zarząd polskiego związku zdecydował się złożyć kolejny wniosek w ramach Akcji 1 w Programie Erasmus+ Sport. W lutym 2025 r. została podpisana umowa na realizację działań w najlepszej europejskiej organizacji - w Finnish Cheerleading Federation.
pytania dotyczące projektu: b.penkala@pzsc.pl